REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

7/24 Ege Canlı Haber

UZAKTAN KUMANDA YOKTU MESELA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
UZAKTAN KUMANDA YOKTU MESELA
ABDÜLKADİR DURGUT( [email protected] )
19 views
20 Ekim 2021 - 0:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

UZAKTAN KUMANDA YOKTU MESELA Bir nesil Cin Ali’yle okumayı söktüCin Ali, ilkokul öğretmeni Rasim Kaygusuz tarafından 1968’de çocukların okumayı daha kolay öğrenmesi için yaratıldı. 1970’li yıllardan itibaren birçok çocuğun okuduğu bir kitap serisi haline geldi Cin Ali. 1970’li yıllarda çocuklara özel dergiler de gözdeydi. Milliyet Çocuk, Doğan Kardeş ve Kumbara dergileri de dönemin unutulmazları arasına girdi.Televizyon’da uzaktan kumanda yoktu mesela “MÜSAİTSENİZ SİZE GELECEĞİZ”Türkiye’de ilk televizyon yayını 1969’da yapıldı.Fakat 1970’li yılların ikinci yarısına kadar televizyon çok yaygın değildi.Hal böyle olunca televizyonlu evlere “misafir” akını başladı. “Müsaitseniz akşam size geleceğiz” furyasının biraz dabu sebeple başladığını söylemek mümkün. 1971’de ilk spor naklen yayını İzmir’den Göztepe-İstanbulspor maçıyla yapıldı. Aynı yıl İzmir’de düzenlenen Akdeniz Oyunları da naklen yayınlandı. 1972’ye gelindiğinde ise Türkiye bir yenilikle daha tanıştı.


“Bedava Dünya Gezisi” adlı dizi Türkçe seslendirilen ilk dizi oldu. Bu yeni bir dönemin başlangıcıydı. Daha sonra “Küçük Ev”, “Zengin ve Yoksul” gibi diziler de Türkçe dublajla yayınlandı. 1973’te ilk yılbaşı özel yayını yapılırken, 1974 Dünya Kupası naklen yayınlanan ilk büyük çaplı futbol turnuvası oldu. Türk futbolseverlerin Hollanda “taraftarlığı” da bu turnuvayla başladı. 1974 bir açıdan daha önemlidir: Halit Ziya Uşaklıgil’in ünlü eseri “Aşk-ı Memnu” dizi olarak, o yıl TRT’de izleyicilerle buluştu. Müjde Ar da bu diziyle yıldız oldu. Aynı yıl yayına başlayan bir diğer dizi de “Kaynanalar”dı. “Görevimiz Tehlike”, “Charlie’nin Melekleri”, “Lassie”, “Uzay Yolu” ve “Kaçak” dizileri insanları televizyon karşısına topladı. “Heidi”, “Şeker Kız Candy” ve “Pembe Panter”ise çocukların favorisiydi.EKMEK ÜSTÜ SALÇAÜlke en zaruri ihtiyaçlarını bile karşılayamazken kendine “unutulmaz lezzetler” yaratmayı başarmıştı.


Leblebi tozu bunlardan biriydi. Leblebiler toz haline getirilir ve şekerle karıştırılırdı. Dönemin unutulmaz lezzetleri arasında “keşifler” de vardı: Ekmeğe Sanayağı sürülüp üzerine şeker dökmek, şekerli yoğurt ve salçalı ekmek… Tabii “Bisküvi denince akla her an onun adı gelir, Eti Eti Eti” ve “Akşama babacığım unutma Ülker getir” gibi reklamlarla bu markaların ürünleri unutulmazlar arasına girdi. Bu yıllarda iki bisküvinin arasına lokum koyup yemek de modaydı.Dönemin yıldızları1970’li yılların yıldızları müzik ve sinema alanından çıkardı. Sinemadan Ayhan Işık, Filiz Akın, Cüneyt Arkın, Sadri Alışık, Kemal Sunal, Şener Şen ve Yılmaz Güney, müzik dünyasından Zeki Müren, Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, İlhan İrem, Cem Karaca, Barış Manço ve Ajda Pekkan o yıllarda birçok insanı kendisine hayran bıraktı. Dönemin tüm yıldızları hayranlarına o yılların popüler haber ve aktüalite dergileri Hayat ve Ses ile ulaşıyordu.Her tür film çekildi1970’li yıllar Türk sinemasının iki farklı yüzüne tanıklık etti. 10 yıllık dönem Tarkan, Karaoğlan gibi kahramanların tarihi fantazyalarıyla başladı. Arzu Film’in öncülüğündeki “aile filmleri” ise dönemin gişe canavarları oldu.
“Hababam Sınıfı”, “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Kibar Feyzo”, “Gülen Gözler” gibi onlarca kült film bu dönemde çekildi. Bunlarla birlikte özellikle Yılmaz Güney’in başını çektiği “toplumcu gerçekçilik” akımı da döneme damgasını vurdu. Bu akım birkaç yıl içinde etkisini artıracak ve Türkiye’ye Cannes Film Festivali’nden ilk Altın Palmiye’yi getirecek “Yol”un çekilmesine vesile olacaktı. Fakat 1970’li yılların sonuna gelindiğinde yaşanan toplumsal kaos ve yaygınlaşan televizyon kültürü insanları sinemadan uzaklaştırdı. Bu dönemde ise devreye erotik filmler furyası girdi.Kara günler!Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs 1972’de idam edilmesi ülke tarihinin kara olaylarından biridir. Yine 1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’nda yaşananlar ve bugün 36’ncı yıldönümü olan 16 Mart Katliamı toplumun hafızasında bir utanç olarak yerini korur.Türkiye’de “karartma” var!1970’li yılların en önemli dönüm noktalarından biri de Kıbrıs Barış Harekatı’ydı. “Ayşe’nin tatile çıktığı” harekattan sonra II. Dünya Savaşı’ndan beri uygulanmayan “karartma” Türkiye’ye geri döndü. Yerleşim yerlerini hava saldırılarından korumak için evlere ışığı geçirmeyecek kalın perdeler takıldı.
Arabaların farları ise koyu renkli jelatinlerle kaplandı. Uygulama yaklaşık altı ay sürdü.Ömürlerkuyruklarda geçti1970’ler Türkiye’nin ekonomisi için kara bir leke. İhracat yapılamadığı için döviz sıkıntısı yaşayan ülkede halkın en basit ihtiyaçları bile karşılanamadı.Et, yağ, benzin ve tüpgaz gibi ihtiyaçlar için insanlar upuzun kuyruklarda beklemek zorundakaldı bu yıllarda.Sarı Fare ve İmparator1970’li yıllarda Türkiye’de üç büyük kulübün şampiyonluk ambargosunu kıran bir takım çıktı Anadolu’dan: Trabzonspor. 1967’de kurulan takım 1976, 1977 ve 1979 yıllarında Türkiye şampiyonu oldu. 70’li yıllarda Fenerbahçe dört, Galatasaray ise üç şampiyonluk kazandı. Beşiktaş 1970’li yılları boş geçti.
Televizyonun yaygınlaşmasının bir sonucu olarak Türkiye’nin kapıları dünya futboluna da açıldı. 1974 Dünya Kupası’nın televizyonda naklen yayınlanmasıyla da futbolun dünya yıldızlarıyla tanışma fırsatı bulduk. Finale kalan iki takımın yıldızları, Almanya’dan “İmparator” Franz Beckenbauer ve Hollanda’dan “Sarı Fare” Johan Cruyff tüm futbolseverlerin beğenisini kazandı.Siyasetin dört atlısı1970’li yıllarda Türkiye siyasetinin dört önemli aktörü vardı: Karaoğlan lakaplı Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş. 1970’li yıllar siyasetinin en önemli özelliği ülkenin koalisyonlarla yönetilmesiydi. Erbakan’ın Milli Selamet Partisi (MSP) ise koalisyonların vazgeçilmeziydi.İspanyol paça ve apartman topukBir fotoğrafın 1970’lere ait olduğunu anlamanın en kolay yolu, tabii ki dönemin moda akımının ayırt edici özelliklerinin o fotoğrafta bulunup bulunmadığına bakmak. 70’li yıllar için bu ayırt edici özellikler çok belirgindi. Uzun saç modası bu özelliklerden biridir. Erkekler özellikle Cem Karaca ve Barış Manço gibi rol modellerinin etkisiyle saçlarını omuzlarına kadar uzatırdı. Bu yılların öne çıkan özelliklerinin başında ise İspanyol paça pantolonlar gelir. Apartman topuklu ayakkabılar ise dönemin modasının dikkat çeken unsurlarındandı. 1960’lı yılların sonunda başlayan hippi modası da etkinliğini bu yıllarda sürdürdü.Miniler, maksiler, folklorik etekler, romantik elbiseler bu dönemde çıktı ortaya. Düğmeleri göbeğe kadar açılan, geniş yakalı ve desenli gömlekler de70’li yılların erkeklerinin alametifarikasıydı.“Ne bakıyorsun, ayı mı oynuyor?”1970’li yılların fantastik özellikleri de vardı elbet. Şimdiki nesil için bunların en garibi şüphesiz “ayı oynatmak”tı. Yolda yürürken bir anda karşınıza tasmalı bir ayı çıkabilirdive sahibinin komutlarıyla size ufak bir dans gösterisi de sunardı. Döneminen moda deyimlerinden “Ne bakıyorsun, ayı mı oynuyor?” da bu nedenle ortaya çıkmıştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.