REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

7/24 Ege Canlı Haber

Rusya’dan Karadeniz’de askeri müdahale sinyali, ABD ve Türkiye’den açıklama

Rusya, Ukrayna’daki gerginliğin savaşa dönüşebileceğini ve buna müdahale edebileceğini söylerken, Türkiye, ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geleceğini duyurdu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Rusya’dan Karadeniz’de askeri müdahale sinyali, ABD ve Türkiye’den açıklama
87 views
09 Nisan 2021 - 14:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son günlerde yeniden tırmanışa geçen Rusya-Ukrayna geriliminde tansiyonu artıran gelişmeler yaşanıyor.ABD, Karadeniz’e savaş gemisi gönderebileceklerini açıklarken, üst düzey Rus yetkili de müdahale uyarısı yaptı.Kremlin’den yapılan açıklamada ise, mevcut gelişmelerin tam ölçekli muharebe seviyesine doğru ilerleme riski taşıdığı bilgisinin altı çizildi.ABD Karadeniz’e göndereceği 2 savaş gemisi için Türkiye’ye bildirimde bulundu. Gemiler 4 Mayıs’a kadar bölgede kalacak.Rus Dışlerinden yapılan açıklamada ise, Ukrayna’nın NATO üyeliğinin durumu geri dönüşü olmayan bir yola sokabileceği belirtilerek, “ABD’nin bölgeye savaş gemilerini göndermesi endişe verici” denildi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yetkilisi, Ukrayna’ya destek için önümüzdeki haftalarda Karadeniz’e savaş gemileri göndereceklerini söyledi. Washington, gemilerin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye bildirim yaptı. Türk Dışişlerinden yapılan açıklamada ise, 2 savaş gemisinin Karadeniz’e çıkışı için Türkiye’ye diplomatik bildirimin 15 gün önce yapıldığı belirtilerek, gemilerin 4 Mayıs’a kadar bölgede kalacağı aktarıldı.

NATO’dan gelebilecek o emir, Türkiye’yi Ukrayna-Rusya krizine dahil edebilir

“TAM TEŞEKKÜLLÜ BİR SAVAŞA DÖNÜŞEBİLİR”

Açıklamaların peş peşe geldiği savaş ortamında, Rusya Karadeniz’de savaş uyarısı yaptı. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Rusya kendi sınırları içerisinde ordusunu dilediğince hareket ettirme hakkına sahiptir. Ukrayna’nın doğusundaki mevcut gelişmeler, büyük çaplı askeri müdahale olasılığını artırıyor. Gerginlik tam teşekküllü bir savaşa dönüşebilir” denildi.

Zelenskiy başkomutan sıfatıyla cepheye indi! Merkel, Putin’i aradı

MÜDAHALE SİNYALİ: SAVAŞ, UKRAYNA İÇİN SONUN BAŞLANGICI OLUR

Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitriy Kozak ise, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesindeki gelişmelere, gerekirse vatandaşlarına yardım etmek için müdahale edebileceklerini söyledi. Kozak, “Her şey yangının ne kadar büyük olacağına bağlı. Çatışmaların şiddetlenmesi Ukrayna için sonun başlangıcı olabilir. Eğer Devlet Başkanımız Putin’in dediği gibi Donbass’ta bir Srebrenitsa senaryosu yaşanırsa, görünen o ki oradaki vatandaşlarımızı korumak zorunda kalacağız” diye konuştu. Bu sözler, Rusya’nın son yıllarda Ukrayna kriziyle ilgili yaptığı en sert açıklama olarak gösterildi.

Ukrayna’dan çağrı: Bizi üye yapın! Rusya cevap verdi!

“UKRAYNA’NIN OLASI NATO ÜYELİĞİ GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN SONUÇLARA YOL AÇAR”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise, Zelenskiy’nin “Ukrayna NATO’ya üye olursa bölgedeki çatışmalar sonlanır” yönünde açıklamasını hatırlatarak “Ukrayna’nın NATO’ya üye olması olasılığı, ülkeye barışın getirilmesi yerine, tam tersine Ukrayna’nın güney doğusundaki durumu kötüleştirecek ve geri dönüşü olmayan sonuçlar yol açacaktır” dedi.

ABD’nin Karadeniz’e savaş gemisi gönderme kararını da değerlendiren Rus Dışişleri, “Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin artan askeri hareketliliği endişe verici” açıklamasında bulundu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.